Gratis verzending Op alle bestellingen boven de €70,-
Bezoek enkel op afspraak !

De beste audio-interface voor Dolby Atmos in 2026

Welke audio-interface heb je nodig voor Dolby Atmos? Uitgangen per opstelling, de beste modellen vergeleken en advies per studio, van 7.1.4 tot 9.1.6.
Audient ORIA in een Dolby Atmos-mixstudio

Voor Dolby Atmos-mixen heb je een audio-interface nodig met minimaal 10 tot 12 fysieke uitgangen, liefst met ingebouwde monitorcontrole, bass management en roomcorrectie. Voor de meeste thuisstudio’s en kleine mixruimtes is de Audient ORIA de slimste keuze: hij is gebouwd voor immersieve monitoring tot 9.1.6. Wil je ook veel opnemen of werk je met MADI en uitgebreide routing, dan kom je uit bij een RME Fireface UFX III. Draait je studio volledig om Pro Tools, dan ligt een Avid MTRX Studio voor de hand. Hieronder lees je waarom, en welke interface bij jouw opstelling past.

I4studio
Maak je studio klaar voor Atmos
I4studio levert studioapparatuur, custom studio-pc’s en studioakoestiek voor producers, video-editors, muzikanten en studio-eigenaren.

Kort samengevat

  • Dolby geeft aan dat je mogelijk een interface met ten minste 10 fysieke uitgangen nodig hebt. Voor de aanbevolen 7.1.4-opstelling zijn dat er 12.
  • De Audient ORIA is de meest complete instap in Atmos: 16 surrounduitgangen, ingebouwde kalibratie-DSP en een meegeleverde meetmicrofoon.
  • De RME Fireface UFX III is de alleskunner voor wie opnemen en mixen combineert, met analoge, ADAT-, AES- en MADI-kanalen.
  • De Avid MTRX Studio past bij studio’s die volledig in het Pro Tools-ecosysteem werken.
  • Een interface alleen is niet genoeg: je hebt ook een compatibele DAW, de Dolby Atmos Renderer, een stabiele computer, monitoren en een akoestisch behandelde ruimte nodig.

Inhoudsopgave

Hoeveel uitgangen heb je nodig voor Dolby Atmos?

Bij een gewone stereostudio zijn twee uitgangen voor je monitoren genoeg. In Atmos krijgt elke luidspreker een eigen uitgang. Het aantal luidsprekers bepaalt dus direct welke interface je nodig hebt.

Dolby beveelt 7.1.4 aan als startpunt. Voor grotere ruimtes, vooral commerciële studio’s, adviseert Dolby 9.1.4, eventueel uitgebreid naar 9.1.6. De notatie werkt zo: het eerste getal is het aantal luidsprekers op oorhoogte, het tweede de subwoofer(s) en het derde de hoogteluidsprekers boven je hoofd.

OpstellingLuidsprekers op oorhoogteSubHoogteBenodigde uitgangenGeschikt voor
5.1.25128Kennismaken, beperkt
7.1.271210Minimale Atmos-bed
7.1.471412Aanbevolen start
9.1.491414Grotere ruimtes
9.1.691616Commerciële studio’s

Een interface met 8 uitgangen stuurt dus maximaal 5.1.2 aan. Volgens Sound On Sound is dat minder dan het algemeen aanvaarde Atmos-bedminimum van 7.1.2, en noemt de recensent 12 uitgangen de sweet spot voor immersieve monitoring op instapniveau. Wil je later kunnen groeien naar 9.1.6, kies dan meteen een interface met 16 uitgangen of een interface die je digitaal kunt uitbreiden.

Waar let je op bij een interface voor Atmos?

Het aantal uitgangen is het startpunt, maar niet het hele verhaal. Deze punten maken het verschil tussen een interface die alleen genoeg kanalen heeft en een interface waar je echt prettig mee mixt.

  1. Fysieke uitgangen. Minimaal 12 voor 7.1.4, 16 voor 9.1.6. Tel ook je stereomonitoren en hoofdtelefoon mee als je die naast je Atmos-opstelling wilt gebruiken.
  2. Uitbreidbaarheid. Via ADAT, MADI of Dante voeg je extra kanalen toe. Recording Magazine wijst erop dat je voor alleen mixen ook kunt werken met een 4- of 8-kanaals interface plus een ADAT-uitbreiding, in plaats van een 16×16-interface waarvan je de ingangen nooit gebruikt.
  3. Monitorcontrole. In stereo draai je aan één volumeknop. Met 12 of 16 luidsprekers wil je alle kanalen tegelijk en exact gelijk regelen, en snel kunnen wisselen tussen Atmos, 5.1 en stereo.
  4. Bass management, tijdsuitlijning en room-EQ. Luidsprekers staan zelden allemaal op exact dezelfde afstand van je luisterplek. Dolby noemt een monitorcontroller of room-EQ-oplossing voor 10 of meer luidsprekers als belangrijke aanvulling. Een interface met deze DSP aan boord bespaart je een los apparaat.
  5. DAW-compatibiliteit. Je DAW moet de Dolby Atmos Renderer integreren of ermee kunnen verbinden. Dolby noemt onder meer Logic Pro, Pro Tools Ultimate, Nuendo, Ableton Live en DaVinci Resolve Studio.
  6. Ingangen en voorversterkers. Mix je vooral bestaande stems, dan heb je weinig ingangen nodig. Neem je ook bands, koren of filmgeluid op, dan wil je meer voorversterkers en digitale ingangen.

De beste interfaces voor Dolby Atmos vergeleken

Hieronder zie je de interfaces die wij in de webshop aanbieden en die geschikt zijn voor Atmos-werk, naast elkaar. Alle specificaties komen van de fabrikant of uit onafhankelijke reviews.

InterfaceUitgangen voor AtmosUitbreidingMonitorcontrole en kalibratieAansluitingBeste voor
Audient ORIA16 surround (analoog en AES), tot 9.1.62x ADAT in, optionele 16-kanaals Dante-kaartIngebouwde DSP met EQ, tijdsuitlijning en bass management, SoundID-meetmicrofoon meegeleverdUSB-C, 24-bit/96 kHzMixen in the box, componisten, kleine post-productie
RME Fireface UFX III12 analoge kanalen, uit te breiden digitaal16x ADAT, 2x AES, 64x MADI, 2x optische SPDIF188×94 matrixrouterUSB 3.0, 24-bit/192 kHzOpnemen en mixen, grote routing, MADI-studio’s
Avid MTRX StudioIngericht op immersieve Pro Tools-workflowsBinnen het Avid-ecosysteemMonitoring via Pro Tools-integratiePro Tools-omgevingPro Tools-studio’s en post-productie

Audient ORIA: de slimste instap in Atmos

De ORIA is geen gewone multichannel interface met een Atmos-sticker. Hij is ontworpen als interface en immersieve monitorcontroller in één. Volgens Audient ondersteunt de ORIA luidsprekeropstellingen tot 9.1.6, met 16 surrounduitgangen (analoog en AES), losse stereo-lijnuitgangen, twee onafhankelijke hoofdtelefoonuitgangen, twee microfoonvoorversterkers, twee ADAT-ingangen en wordclock in en uit. In de doos zit een SoundID Reference-meetmicrofoon, en er is een optionele Dante-kaart met 16 ingangen.

Het grote voordeel zit in de ingebouwde DSP. MusicTech beschrijft hoe de ORIA Sonarworks SoundID integreert en EQ, tijdsuitlijning en bass management aan boord heeft. Je kunt profielen opslaan en schakelen tussen stereo en verschillende surroundopstellingen. Je meet je ruimte in, de ORIA corrigeert, en je hoort je mix zoals hij bedoeld is. Dezelfde review noemt de ORIA “pretty much a must-buy” voor studio’s die in the box mixen, kleine post-productiebedrijven en componisten die met immersief mixen willen beginnen.

Sound On Sound ziet de ORIA als een relatief betaalbare USB-interface die speciaal voor Atmos-mixen is ontworpen en die orde brengt in de routing en workflow.

Goed om te weten: de ORIA heeft geen ADAT-uitgangen. Wil je veel analoge outboard in je Atmos-signaalpad opnemen, combineer de ORIA dan met een tweede interface voor je opnames. Voor de meeste Atmos-mixers, die in de DAW werken en de ORIA als monitorhart gebruiken, is dat geen punt.

Meer achtergrond lees je in ons artikel over waarom de Audient ORIA de slimste keuze is voor Atmos-mixen. Heb je al een interface voor opnames en zoek je vooral de monitorkant, kijk dan ook naar de Audient Oria Mini (hardware only).

Audient ORIA: de slimste instap in Atmos

RME Fireface UFX III: de alleskunner voor opnemen én mixen

Combineer je Atmos-mixen met veel opnamewerk, dan is de RME Fireface UFX III een sterke keuze. Volgens de handleiding van RME is het een USB 3.0-interface met 12 analoge, 16 ADAT-, 2 AES- en 64 MADI-kanalen, twee optische SPDIF-aansluitingen en audio tot 24-bit/192 kHz. De kern is een matrixrouter van 188×94.

Met 12 analoge kanalen dek je 7.1.4 direct. Via ADAT of MADI breid je uit naar 9.1.4, 9.1.6 of meer, en koppel je externe converters of een bestaande studio-infrastructuur. Dat maakt de UFX III geschikt voor studio’s die vandaag in 7.1.4 starten en morgen willen groeien.

Werk je al met RME en wil je binnen dezelfde familie blijven? In onze webshop vind je ook de RME Fireface UFX+, de RME Fireface UFX II en de RME Fireface 802 FS, een 60-kanaals USB-interface. Welke het beste bij je kanaalbehoefte past, bespreken we graag met je.

Avid MTRX Studio: voor de Pro Tools-studio

Is Pro Tools je hoofd-DAW en werk je aan film, series of commerciële muziekproductie, dan is de Avid MTRX Studio de logische stap. Hij is gemaakt om naadloos samen te werken met Pro Tools en de immersieve workflows daarbinnen. MusicTech noemde in 2024 voor de MTRX Studio een prijs van $5.000, wat hem in een hoger segment plaatst dan de ORIA. Daar staat tegenover dat je je volledige studio rond één Avid-systeem bouwt.

Welke interface past bij jouw studio?

Er is niet één beste interface voor iedereen. De juiste keuze hangt af van wat je doet en hoe je studio eruitziet.

  • Je mixt vooral muziek in de DAW en start met 7.1.4. Kies de Audient ORIA. Je krijgt uitgangen, monitorcontrole en kalibratie in één apparaat, en je hebt ruimte om te groeien naar 9.1.6.
  • Je hebt al een goede opname-interface en wilt Atmos toevoegen. Kijk naar de Audient Oria Mini of de ORIA als aparte monitorcontroller naast je bestaande interface.
  • Je neemt veel op en mixt ook in Atmos. Kies de RME Fireface UFX III. Met ADAT en MADI breid je uit wanneer je studio groeit.
  • Je werkt in post-productie met Pro Tools Ultimate. De Avid MTRX Studio sluit het beste aan op je workflow.
  • Je bouwt een commerciële studio met 9.1.4 of 9.1.6. Kies een interface met 16 uitgangen of uitgebreide digitale I/O, zoals de ORIA of de UFX III met MADI- of ADAT-uitbreiding.

Wat heb je naast de interface nodig?

Een Atmos-studio is een keten. De interface is de spil, maar elk onderdeel moet kloppen.

DAW en Dolby Atmos Renderer

Je hebt een DAW nodig die 3D-objectpanning ondersteunt en met de Dolby Atmos Renderer samenwerkt. Volgens Dolby kost de Dolby Atmos Renderer $299 met een gratis proefperiode van 90 dagen. Controleer de actuele prijs en voorwaarden op de site van Dolby voordat je koopt. Plugins en productiesoftware vind je in onze categorie software.

Een computer die het aankan

Atmos-sessies met tientallen objecten, beds en plugins vragen veel van je systeem. Dolby geeft bovendien aan dat de Renderer op een pc op een aparte workstation moet draaien. Een stabiele computer met lage latentie is daarom geen luxe.

Monitoren

Voor 7.1.4 heb je twaalf luidsprekers nodig: elf monitoren en een subwoofer. Kies bij voorkeur dezelfde serie rondom, zodat de klankkleur overal gelijk is. Bekijk onze studiomonitoren voor de opties.

Schema van twaalf luidsprekerposities in 7.1.4

Akoestiek en kalibratie

Hoe meer luidsprekers, hoe meer reflecties. Een onbehandelde ruimte maakt een Atmos-mix onbetrouwbaar, ook met de beste interface. Begin met akoestische behandeling en kalibreer daarna met de DSP van je interface of een room-EQ-oplossing. Over akoestische panelen voor je studio adviseren we je graag.

Je Atmos-studio compleet bij i4studio

Wij leveren niet alleen de interface, maar de hele keten: van audio-interfaces en studio-apparatuur tot maatwerk studio-pc’s en akoestische oplossingen. Onze studio-pc’s zijn er vanaf € 1.099 en worden op bestelling samengesteld, met de focus op stabiliteit en lage latentie voor zware audio- en videosessies.

Audient ORIA audio interface en monitor controller !

Twijfel je tussen de ORIA en een RME, of wil je weten welke pc en welke panelen bij jouw ruimte passen? Bestel direct de Audient ORIA of neem contact met ons op voor persoonlijk advies.

Onze kijk op Atmos-interfaces

Bij Atmos kijken veel mensen eerst naar het aantal uitgangen. Dat is logisch, maar in de praktijk zit het verschil in wat er na de uitgangen gebeurt: hoe je twaalf of zestien luidsprekers tegelijk regelt, hoe je ze uitlijnt en hoe je ruimte klinkt.

Daarom adviseren we voor de meeste producers en mixers die met Atmos beginnen de Audient ORIA. Hij lost de lastigste stap op, de monitoring en kalibratie, in één apparaat. Neem je daarnaast veel op of heb je een grote studio met digitale infrastructuur, dan is een RME de stabiele basis waar je jaren mee vooruit kunt. En voor Pro Tools-huizen blijft de Avid MTRX Studio de natuurlijke keuze.

Wat we vaak zien: een studio investeert in een topinterface en monitoren, maar de computer of de ruimte houdt de mix tegen. Een Atmos-studio werkt pas als de hele keten klopt. Daarom combineren we high-end apparatuur met maatwerk pc’s die geconfigureerd zijn voor audio, en met hands-on advies over akoestiek. Zo weet je zeker dat wat je hoort ook echt in je mix zit.

harold

Veelgestelde vragen

Kan ik Dolby Atmos mixen met een gewone stereo-interface?

Voor mixen op luidsprekers niet: in Atmos heeft elke luidspreker een eigen uitgang nodig. Een stereo-interface stuurt er maar twee aan. Dolby noemt ten minste 10 fysieke uitgangen, en voor de aanbevolen 7.1.4 zijn dat er 12.

Wat is het verschil tussen een Atmos-interface en een gewone multichannel interface?

Een gewone multichannel interface levert vooral veel in- en uitgangen. Een interface die voor immersieve audio is gebouwd, zoals de Audient ORIA, voegt daar monitorcontrole voor alle luidsprekers, bass management, tijdsuitlijning en roomcorrectie aan toe. Dat scheelt je een losse monitorcontroller en een apart kalibratiesysteem.

Is 96 kHz genoeg voor Dolby Atmos?

Voor de meeste muziekproducties is 24-bit/96 kHz ruim voldoende. De Audient ORIA werkt tot 96 kHz. Wil je opnemen op 192 kHz, dan biedt de RME Fireface UFX III audio tot 24-bit/192 kHz.

Kan ik later uitbreiden van 7.1.4 naar 9.1.6?

Ja, als je daar bij je keuze rekening mee houdt. De ORIA ondersteunt opstellingen tot 9.1.6 met 16 surrounduitgangen. Bij de RME Fireface UFX III breid je uit via ADAT of MADI.

Bronnen

Aanbevelingen

Foto van admin

admin

Leave a Replay